Autor: pod redakcją H. Domańskiego, A. Ostrowskiej, A. Rycharda
Tytuł: Niepokoje Polskie
Po piętnastu blisko latach polskiej transformacji można chyba stawiać tezę, że udała się ona nieco bardziej, niż społeczeństwo skłonne byłoby sądzić. Wyniki badań wskazują, że Polacy nie zawsze są zadowoleni z tego, co mają, rzadko jednak chcieliby powrotu do poprzedniego systemu i w niedostatku zmian, a nie w ich nadmiarze, upatrują głównie przyczyn tego, co złe w gospodarce i polityce. Nie wiemy do końca, na ile dotychczasowe zmiany są już zakorzenione, na ile zaś są nieodwracalne i trwałe. Nie wiemy też, na ile polskie społeczeństwo jest znacząco inne od tego, którym było, gdy w 1989 roku rozpoczęła się zmiana systemu.
Spis treści:
Część I: Zmieniająca się struktura społeczna Kazimierz Maciej Stomczyński: Postawy promerytokratyczne a postulaty redukcji nierówności dochodów: czy Polska różni się od innych krajów? Henryk Domański: Między komunizmem a rynkiem. Wpływ wykształcenia na zarobki w 27 krajach; Krzysztof Gorlach: Koniec chłopów; Anna Titknw, Bogusława Rudrowska, Danuta Duch: O konflikcie płci. Część II: Kapitał indywidualny i społeczny Antonina Ostrowska: Społeczeństwo ryzyka? Zagrożenia dla zdrowia psychicznego; Marian Kempny: O uwarunkowaniach dynamiki polskich przemian: kapitał społeczny - słahe czy silne więzi?; Andrzej Rychard: Konsumenci, obywatele, populiści: czy rynek może pomóc demokracji?; Dariusz Przybysz: Dlaczego Polacy nic głosują? Analiza przyczyn bierności wyborczej.
Część III: Słabość demokracji i rynku. Piotr Gliński: Bariery samoorganizacji obywatelskiej; Anna Wyka, Artur Kościański: Elementy wzoru obywatela w świetle oczekiwań Polaków A.D. 2002. Bariery świadomości obywatelskiej; Barbara Gaciarz, Włodzimierz Punków: Bariery rozwoju samorządności terytorialnej w Polsce.
stron 479
Rok wydania: 2004r. , wyd. IFiS PAN
Okładka: miękka lakierowana
Stan: nowa (drobne uszkodzenia/przetarcia na okładce -wynik magazynowania)