Skup starodruków – Antykwariat Blackbooks.pl

Książki nie tylko poszerzają horyzonty, ale mogą stanowić swego rodzaju lokatę kapitału.

Najwyższą wartość osiągają białe kruki, czyli trudno dostępne tytuły, które mają charakter unikatowy ze względu na to, że zostały wydane w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Ponadto wpływ na wartość obiektu ma jego szlachetna oprawa oraz proweniencja (pochodzenie).

W tę definicję doskonale wpisują się starodruki, które zostały wydane po wynalezieniu druku przez Gutenberga, a przed 1800 rokiem, jak również pierwsze wydania największych dzieł literackich. Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się także druki ulotne,plakaty, pocztówki, fotografie (przede wszystkim sprzed 1945 roku), stare mapy Polski, akcje, obligacje i papiery wartościowe,dawne ryciny oraz czasopisma i dawne komiksy.

Sienkiewicz Henryk Ogniem i Mieczem I wydanie 1884r.

Umów się na wycenę i sprzedaż!

Zadzwoń do nas: 501 374 136

lub wyślij e-mail:  skup@blackbooks.pl

Skup Starodruków w Antykwariacie Blackbooks.pl

Przedmioty do sprzedaży w antykwariacie przyjmujemy na zasadach zakupu.

Dla najciekawszych obiektów proponujemy sprzedaż na aukcjach antykwarycznych na zasadach umowy komisowej.

 

skup starodruków

Największe skarby antykwariatu Blackbooks

1. MIECHOWITA Maciej - Chronica Polonorū. Chronica Polonorum. Kronika Polaków. 1521 - kwota sprzedaży: 141 900,00 PLN

2. Stryjkowski Maciej. Która przedtym nigdy światła nie widziała. Kronika Polska Litewska, Rusi Kijowskiey, etc... Królewiec 1582 - kwota sprzedaży: 45 650,00 PLN

3.Radziwiłł Treter Ierosolymitana peregrinatio ilustrissimi principis Nicolai Christophori 1614 Peregrynacja do Ziemi Świętej - kwota sprzedaży: 29 700,00 PLN

Czym są starodruki?

Starodruki to książki wydane od czasu wynalezienia druku (1450 r.) do końca XVIII wieku (1800 r.). W przypadku tytułów zagranicznych zakres ten może być nieco inny. Pod tym względem najbardziej wyróżnia się Anglia, która za koniec wydawania starodruków przyjęła rok 1640. Specjaliści wyceniający książki zwracają uwagę na te drobne niuanse. Wpływają one bowiem na wartość rynkową poszczególnych tytułów.

Dawniej proces drukowania przebiegał niezwykle żmudnie, dlatego każdy tytuł trafiał na rynek w niewielkiej liczbie egzemplarzy. W Polsce średnia wynosiła 500 sztuk. Starodruki mają niezwykle unikatowy charakter i są trudno dostępne, właśnie dlatego, że powstało ich niewiele. Stanowiły dobro luksusowe i były dostępne tylko dla nielicznych osób wywodzących się z bogatych rodzin. Do ekskluzywności literatury z tego okresu przyczyniła się ręczna produkcja poszczególnych tytułów. Ta obejmowała zarówno proces wytwarzania papieru, jak i prace nad typografią oraz oprawą. Choć sam proces wydawania książek przebiegał wówczas niezwykle powoli, to każdy starodruk był wykonywany starannie i charakteryzował się wysoką jakością. Papier ręcznie wytwarzany przetrwał do naszych czasów.

Dlaczego starodruki w antykwariacie cieszą się dużym zainteresowaniem?

Dlaczego starodruki wydawano tylko do 1800 roku? W 1799 roku nastąpiła ogromna rewolucja w branży. Wynaleziono wówczas maszynę, która pozwoliła na automatyzację wytwarzania papieru. Ten w rezultacie stał się dużo tańszym surowcem, choć miało to swoje konsekwencje. Jakość papieru wykorzystywanego w druku drastycznie spadła. Z drugiej strony, jego masowa produkcja oraz wynalezienie maszyn do oprawiania książek, przyczyniły się do rozpowszechnienia literatury i czytelnictwa. Do tej chwili starodruki polskie i zagraniczne były dostępne tylko dla nielicznych. Gdyby nie nastąpiła automatyzacja produkcji, do dziś wiele osób nie potrafiłoby pisać i czytać.

Co zrobić z bardzo starymi książkami?

Bardzo stare książki stanowią cenny skarb kultury, o który warto zadbać. Niestety, nie każdy może im poświęcić dostatecznie dużo czasu i troski. Wielu ludzi nie posiada też miejsca w domu, które zapewniłoby im właściwe warunki przechowywania. Na stare wydania książek niekorzystnie wpływa wilgoć. Ta może przyczynić się do ich niszczenia wskutek gnicia.

Co zrobić z bardzo starymi książkami?  Można je sprzedać w korzystnej cenie. 

Osoby, które posiadają bardzo stare książki, a nie mają warunków do ich przechowywania, mogą dać im drugie życie. Antykwariat Blackbooks.pl z pewnością znajdzie chętnych do ich zakupu, którzy odpowiednio o nie zadbają.

Za naszym pośrednictwem obiekty są sprzedawane na zasadach ogólnych w antykwariacie internetowym i/lub na aukcjach w internetowym domu aukcyjnym.

Jakie stare książki są najbardziej poszukiwane?

Starodruki polskie i zagraniczne osiągają najwyższą wartość rynkową, gdy pochodzą z XV i XVI wieku. W tym okresie wydawano stosunkowo niewiele tytułów, ponadto wiele z nich nie przetrwało do naszych czasów. Za najbardziej poszukiwane stare książki uchodzą egzemplarze przełomowego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrocie sfer niebieskich” z 1543 roku. Na świecie najwyższą wartość rynkową uzyskała jednak książka „Kodeks Leicester”, którą napisał Leonardo da Vinci. Omawiając starodruki polskie, należy też zwrócić uwagę na duże zainteresowanie pierwszymi wydaniami fraszek Jana Kochanowskiego oraz wierszy Mikołaja Reja. Te stare książki stanowią też doskonałą lokatę kapitału. Ich unikatowość sprawia, że ich wartość nie spada z czasem, lecz systematycznie wzrasta.

Jak wygląda wycena starodruków?

Wycena starodruków ma charakter indywidualny. Inaczej zostanie potraktowany tytuł, który znajduje się w dobrym stanie, a inaczej wymagający renowacji. Ogromny wpływ na wycenę starodruku ma także jego oprawa i jej stan, jak również jego proweniencja (pochodzenie) oraz historia danego obiektu.

Starodruki w antykwariacie zazwyczaj przyjmują wartość od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ich wycena odbywa się na podstawie oględzin. Wartość poszczególnych tytułów ulega oszacowaniu w oparciu o przebieg dotychczasowych aukcji antykwarycznych, opinie światowych doradców oraz katalogi. Wszelkie uszkodzenia starych książek przyczyniają się do spadku ich wartości. Najwięcej można zyskać na tytułach rzadkich, które nie wymagają renowacji.

 

Wycenimy Twoje starodruki bezpłatnie!

Zadzwoń do nas: 501 374 136

lub wyślij e-mail:  skup@blackbooks.pl

Jak sprzedać starodruki online?

Aby sprzedać starodruki online, skontaktuj się z nami. Prześlij zdjęcia grzbietów i innych ważnych elementów książek na adres: skup@blackbooks.pl. Antykwariat Blackbooks.pl to antykwariat z Trójmiasta. Dojeżdżamy do osób mieszkających w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, które chcą sprzedać książki. Skup starodruków w Trójmieście jest adresowany także do innych mieszkańców województwa pomorskiego. Osoby z pozostałych części Polski mogą również skontaktować się z nami indywidualnie. Skupujemy zarówno pojedyncze książki, jak i całe księgozbiory.