Skup starodruków online – antykwariat

Książki nie tylko poszerzają horyzonty, ale mogą stanowić swego rodzaju lokatę kapitału. Najwyższą wartość osiągają białe kruki, czyli trudno dostępne tytuły, które mają charakter unikatowy ze względu na to, że zostały wydane w niewielkiej liczbie egzemplarzy. W tę definicję doskonale wpisują się starodruki, które zostały wydane po wynalezieniu druku przez Gutenberga, a przed 1800 rokiem. Każdy kraj nieco inaczej definiuje ten zakres czasowy. Niewątpliwie jednak skup starodruków online stanowi świetną okazję na sprzedaż białych kruków. Za tego typu pozycje stosunkowo szybko można uzyskać gotówkę.

Skup starodruków polskich i zagranicznych

W poszczególnych krajach występują różnice w definiowaniu okresu, na który przypada wydawanie starodruków. Często wynikają one z przełomowych wydarzeń, jakie dokonały się w literaturze narodowej. Starodruki online często są dostępne w różnych wersjach językowych. Antykwariaty skupują bowiem zarówno polskie, jak i zagraniczne tytuły. Wszystkie mają sporą wartość rynkową.

Umów się na wycenę i sprzedaż!
Zadzwoń do nas: 501374136
lub wyślij e-mail:
 sprzedaz@blackbooks.pl

 

Dzięki rozpowszechnieniu nowoczesnych technologii dostęp do nich stał się ułatwiony. Antykwariaty online umożliwiają znalezienie interesującego starodruku bez konieczności wychodzenia z domu. Skup starodruków polskich i zagranicznych stanowi często spotykaną praktykę, gdyż tego typu tytuły cieszą się dużą popularnością, nawet jeśli nie zostały wydane w mowie ojczystej. Polskie antykwariaty często interesują się historycznymi wydaniami książek w języku łacińskim, greckim, niemieckim, angielskim i rosyjskim.

skup starodruków

Czym są starodruki?

Starodruki polskie to książki wydane od czasu wynalezienia druku (1450 r.) do końca XVIII wieku (1800 r.). W przypadku tytułów zagranicznych zakres ten może być nieco inny. Pod tym względem najbardziej wyróżnia się Anglia, która za koniec wydawania starodruków przyjęła rok 1640. Specjaliści wyceniający książki zwracają uwagę na te drobne niuanse. Wpływają one bowiem na wartość rynkową poszczególnych tytułów.

 

Dawniej proces drukowania przebiegał niezwykle żmudnie, dlatego każdy tytuł trafiał na rynek w niewielkiej liczbie egzemplarzy. W Polsce średnia wynosiła 500 sztuk. Starodruki mają niezwykle unikatowy charakter i są trudno dostępne, właśnie dlatego, że powstało ich niewiele. Stanowiły dobro luksusowe i były dostępne tylko dla nielicznych osób wywodzących się z bogatych rodzin. Do ekskluzywności literatury z tego okresu przyczyniła się ręczna produkcja poszczególnych tytułów. Ta obejmowała zarówno proces wytwarzania papieru, jak i prace nad typografią oraz oprawą. Choć sam proces wydawania książek przebiegał wówczas niezwykle powoli, to każdy starodruk był wykonywany starannie i charakteryzował się wysoką jakością. Papier ręcznie wytwarzany przetrwał do naszych czasów.

Dlaczego starodruki w antykwariacie cieszą się dużym zainteresowaniem?

Dlaczego starodruki wydawano tylko do 1800 roku? W 1799 roku nastąpiła ogromna rewolucja w branży. Wynaleziono wówczas maszynę, która pozwoliła na automatyzację wytwarzania papieru. Ten w rezultacie stał się dużo tańszym surowcem, choć miało to swoje konsekwencje. Jakość papieru wykorzystywanego w druku drastycznie spadła. Z drugiej strony, jego masowa produkcja oraz wynalezienie maszyn do oprawiania książek, przyczyniły się do rozpowszechnienia literatury i czytelnictwa. Do tej chwili starodruki polskie i zagraniczne były dostępne tylko dla nielicznych. Gdyby nie nastąpiła automatyzacja produkcji, do dziś wiele osób nie potrafiłoby pisać i czytać.

Co zrobić z bardzo starymi książkami?

Bardzo stare książki stanowią cenny skarb kultury, o który warto zadbać. Niestety, nie każdy może im poświęcić dostatecznie dużo czasu i troski. Wielu ludzi nie posiada też miejsca w domu, które zapewniłoby im właściwe warunki przechowywania. Na stare wydania książek niekorzystnie wpływa wilgoć. Ta może przyczynić się do ich niszczenia wskutek gnicia. Co zrobić z bardzo starymi książkami? Można je sprzedać w korzystnej cenie. 

Osoby, które posiadają bardzo stare książki, a nie mają warunków do ich przechowywania, mogą dać im drugie życie. Antykwariat online z pewnością znajdzie chętnych do ich zakupu, którzy odpowiednio o nie zadbają. Niektórzy starodruki polskie i zagraniczne traktują jako lokatę kapitału. Historyczne i unikatowe wydania książek nigdy nie tracą wartości, można sprzedać je na całym świecie.

Jakie stare książki są najbardziej poszukiwane?

Starodruki polskie i zagraniczne osiągają najwyższą wartość rynkową, gdy pochodzą z XV i XVI wieku. W tym okresie wydawano stosunkowo niewiele tytułów, ponadto wiele z nich nie przetrwało do naszych czasów. Za najbardziej poszukiwane stare książki uchodzą egzemplarze przełomowego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrocie sfer niebieskich” z 1543 roku. Na świecie najwyższą wartość rynkową uzyskała jednak książka „Kodeks Leicester”, którą napisał Leonardo da Vinci.  Omawiając starodruki polskie, należy też zwrócić uwagę na duże zainteresowanie pierwszymi wydaniami fraszek Jana Kochanowskiego oraz wierszy Mikołaja Reja. Te stare książki stanowią też doskonałą lokatę kapitału. Ich unikatowość sprawia, że ich wartość nie spada z czasem, lecz systematycznie wzrasta.

Jak wygląda wycena starodruków?

Wycena starodruków ma charakter indywidualny. Inaczej zostanie potraktowany tytuł, który znajduje się w dobrym stanie, a inaczej wymagający renowacji. Ogromny wpływ na wycenę starodruku ma także rok, w którym dane dzieło zostało wydane, liczba egzemplarzy dostępnych na świecie oraz zainteresowanie daną pozycją wśród kupujących.

 

Starodruki w antykwariacie zazwyczaj przyjmują wartość od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ich wycena odbywa się na podstawie oględzin. Wartość poszczególnych tytułów ulega oszacowaniu w oparciu o przebieg dotychczasowych aukcji antykwarycznych, opinie światowych doradców oraz katalogi. Wszelkie uszkodzenia starych książek przyczyniają się do spadku ich wartości. Najwięcej można zyskać na tytułach rzadkich, które nie wymagają renowacji.

 

Wycenimy Twoje starodruki bezpłatnie!
Zadzwoń do nas: 501374136
lub wyślij e-mail:
 sprzedaz@blackbooks.pl

Jak sprzedać starodruki online?

Aby sprzedać starodruki online, skontaktuj się z nami. Prześlij zdjęcia grzbietów i innych ważnych elementów książek na adres: skup@blackbooks.pl.

 

Blackbooks.pl to antykwariat z Trójmiasta. Dojeżdżamy do osób mieszkających w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, które chcą sprzedać książki. Skup starodruków w Trójmieście jest adresowany także do innych mieszkańców województwa pomorskiego. Osoby z pozostałych części Polski mogą również skontaktować się z nami indywidualnie. Skupujemy zarówno pojedyncze książki, jak i całe księgozbiory.