Jaka demokracja ? Marcin Król

Nowy

Ilość: 45

14.00 złbrutto

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 1 punkt lojalnościowy. Twój koszyk wyniesie 1 punkt które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 0.50 zł.


TytułJaka demokracja?
AutorMarcin Król
Okładkatwarda
Rok wydania2017
ISBN9788326825606
WydawnictwoAgora
Liczba stron192
Szerokość produktu13.5
Wysokość produktu21
Numer wydania1

Jaka demokracja ? Marcin Król

 Jaka demokracja? Marcin Król

Wszystko, co powinniśmy zawsze wiedzieć o demokracji, a w naszych czasach szczególnie.

Demokracja przyszłości musi polegać na wiedzy, bystrości, inteligencji, roztropności i wielu cechach, których nam nie brakuje, ale które zostały zepchnięte do kąta przez szatański sojusz mas z idiotami u władzy.

Trudno o mądrzejsze, ciekawsze i konkretniejsze lekcje demokracji bez zbędnego teoretyzowania i niezrozumiałych słów, dosłownie dla każdego, niż tych dwadzieścia pięć felietonów. Co jeżeli nie demokracja? – pyta w ostatnim z tekstów Marcin Król. - Rozsądek nakazuje zadbać tylko o to, by ustrój, jaki powstanie, kiedy skończy się bajka, był w miarę znośny. Reszta jest nie do wykonania. A może jednak coś możemy dla przyszłości demokracji zrobić?

Dzięki tej książce możemy zdobyć wiedzę i pewność, czym demokracja może być, czym bywała i czym obecnie jest. I dlaczego tak bardzo warto o nią zadbać, bo nigdzie nie jest powiedziane, że będzie trwała wiecznie. Inaczej nie dowiemy się, co jest prawdą, co fałszem, co stereotypem do obalenia, a co w ogóle mitem.

Felietony Króla nie mają charakteru interwencyjnego. Mimo odniesień do rządów PIS i obecnej sytuacji politycznej, teksty dalekie są od doraźnej publicystyki. Nie są to również wykłady historyczne, choć znajdziemy tu zarówno klasyków myśli demokratycznej: Monteskiusza, de Tocqueville’a, jak i słynnych polityków, od Churchilla po Angelę Merkel, wraz z przykładami wyrazistych przypadków z dziejów demokracji francuskiej, brytyjskiej, amerykańskiej oraz oczywiście polskiej. Jaka to demokracja to bowiem błyskotliwe połączenie bazy teoretycznej z przewodnikiem, odpowiadającym na praktyczne, najistotniejsze pytania o ustrojowe mechanizmy, ich pułapki i naszą w nich rolę.

Czym różni się demokracja „umiarkowanie optymistyczna” od „umiarkowanie pesymistycznej” i dlaczego demokracja zachodnia jest dziś kombinacją elementów obu idei? Dlaczego świętem demokracji nie są, wbrew powszechnemu mniemaniu, wybory powszechne? Czym różni się mylony przez polityków kompromis od konsensusu i dlaczego wymaga, by… obie strony po jego zawarciu były niezadowolone? Czemu kompromis nie jest możliwy wobec spraw związanych z moralnością? Według jakich kryteriów powinno się wybierać tzw. reprezentantów narodu? Zwłaszcza, że prosty rolnik bywa mądrzejszy od ministra. Dlaczego partie polityczne nie przestają walczyć „na śmierć i życie”, a my zupełnie nie umiemy zgodzić się z ich postawą w całej rozciągłości?

Stan: nowy

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

30 inne produkty w tej samej kategorii: