Na tropach smętka wyd. 1936r Melchior Wańkowicz

Produkt niedostępny

Używany


400.00 złbrutto

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 40 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 40 punktów które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 20.00 zł.


TytułNa tropach smętka wyd. 1936r
Autor Melchior Wańkowicz
Okładkatwarda
Rok wydania1936
WydawnictwoWyd. Bibljoteka Polska, Warszawa

Na tropach smętka wyd. 1936r Melchior Wańkowicz

Wańkowicz Melchior Na tropach smętka, ,

s. 371

Drzeworyt autorstwa St. O. Chrostowskiego. Mapy do książki wykonane zostały pod kierownictwem Bogdana Zaborskiego. Oprawa płócienna z epoki, ze złoceniami na grzbiecie. Przetarcia oprawy.

Zawiera: 2 drzeworyty, 2 pięciobarwne rozkład. mapy, 3 wkładki trójbarwne, 19 map, planów i wykresów, 40 rysunków, 172 fotografie.

Na tropach Smętka – powieść reportażowa Melchiora Wańkowicza, po raz pierwszy wydana w 1936. Jak podawał sam autor, był to jego pierwszy duży utwór, powstały ze świadomym zamiarem literackim.
Wańkowicz opisuje w powieści swój pobyt latem 1935 r. w ówczesnych Prusach Wschodnich. Obejmował on spływ kajakiem "Kuwaka" z młodszą córką Martą "Tili" Wańkowiczówną po rzekach i jeziorach Pojezierza Mazurskiego oraz objazd samochodem pozostałych terenów Warmii i Mazur. Podróż jest pretekstem i kanwą dla historycznych, politycznych i filozoficznych rozważań o przeplatających się, skomplikowanych na przestrzeni wieków (od "wczesnych" Krzyżaków do "wczesnych" hitlerowców) losach mieszkańców tych ziem: Mazurów, Polaków i Niemców.

Opisy eskalującej przemocy i nienawiści ludności pochodzenia niemieckiego w stosunku do rdzennej, polskojęzycznej ludności mazurskiej pomagają zrozumieć, co działo się w tym narodowościowym tyglu w przededniu wybuchu II wojny światowej. Powieść pozwala także zrozumieć, dlaczego wynik plebiscytu 1920 był klęską polskości na tych ściśle z Polską związanych terenach.

Powodzenie książki było ogromne. Miała ona w ciągu niepełnych czterech lat aż dziewięć wydań. Ostatnie, dziewiąte wydanie przedwojenne Niemcy zagarnęli wprost z maszyn drukarni w Bydgoszczy. "Na tropach Smętka" zostało uznane za najwybitniejszy tom reportażowy dwudziestolecia międzywojennego.
"Wobec jawnej wrogości autora" Gestapo zakazało wydawania książki Wańkowicza w Niemczech. Po wybuchu II wojny światowej już w czasie kampanii wrześniowej Wańkowicz był intensywnie poszukiwany przez Niemców w związku z autorstwem tej powieści.

Rok wydania:  Wyd. Bibljoteka Polska, Warszawa 1936

Format:  18 x 23,5 cm 

Oprawa:  płócienna ze złotą tytulaturą na grzbiecie, zachowana oprawa/ przednia część/

Stan: spójna i kompletna, bez podkreśleń i podpisów, liczne pieczątki wypożyczalni, oprawa z drobnymi przetarciami

30 inne produkty w tej samej kategorii: