W sprawie genezy orła polskiego dr Sylwiusz Mikucki 1929 r. AUTOGRAF

Produkt niedostępny

Używany


100.00 złbrutto

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 10 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 10 punktów które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 5.00 zł.


TytułW sprawie genezy orła polskiego 1929 r. AUTOGRAF
Autordr Sylwiusz Mikucki
Okładkamiękka
Rok wydania1929
WydawnictwoOdbito w drukarni związkowej

W sprawie genezy orła polskiego dr Sylwiusz Mikucki 1929 r. AUTOGRAF

W sprawie genezy orła polskiego

"odbitka z wiadomości numizmatyczno - archeologicznych - tom XII. Rocznik 1928 i 1929, str. 114 -129"

dr Sylwiusz "Silvio" Mikucki : doktor filozofii, profesor szkół średnich w Krakowie, docent nauk pomocniczych historii w Katedrze Nauk Pomocniczych Wydziału Filozoficznego UJ, dyrektor Kancelarii PAU, współpracownik komisji Historycznej PAU. Ukończył gimnazjum klasyczne w Bochni. Studiował nauki prawne i historyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej jako żołnierz Wojska Polskiego. Pięć lat pracował w państwowym gimnazjum w Tarnowskich Górach.W 1928 roku uzyskał tytuł doktora filozofii UJ, a osiem lat później docenta nauk pomocniczych historii UJ. Wykładał heraldykę, paleografię polską i ruską, dyplomatykę i archiwistykę. Pisał parce naukowe: Herb Pomorza polskiego świetle źródeł (1928), Barwa w heraldyce średniowiecznej. Herby rycerstwa zachodniego i polskiego (1929), W sprawie genezy orła polskiego (1929). 6 listopada 1939 roku zaproszony do Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego na wykład SS – Obersturmbannführera Bruno Müllera na temat Stosunek Rzeszy Niemieckiej i narodowego socjalizmu do nauki i uniwersytetów. Aresztowany wraz z innymi profesorami. Więziony kolejno w Krakowie, Wrocławiu i obozie Sachsenhausen. Uwolniony w lutym 1940 roku, powrócił do Krakowa.  Uczestniczył w tajnym nauczaniu w latach 1942 – 1944. W latach 1946 – 1949 był profesorem Katedry Nauk Pomocniczych Historii UJ, następnie pełnił funkcję kierownika Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii do 1968 roku. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1957 roku. Mianowany w 1960 roku dyrektorem Instytutu Historycznego, pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez siedem lat. Równolegle pracował jako dziekan Wydziału Filozoficzno – Historycznego i prorektor UJ. Udzielał się również w Bibliotece PAN w Krakowie. Zmarł 23 lipca 1983 roku w Krakowie. Był mistrzem w odczytywaniu i analizie średniowiecznego pisma łacińskiego, uchodził za świetnego wykładowcę i gawędziarza, znawcę krakowskiego towarzystwa naukowego. Rozwinął szerokie badania nad heraldycznymi materiałami dzielnicowymi, uczestniczył w przekształcaniu placówek PAU w PAN. (żródło: http://krakowianie1939-56.mhk.pl/pl/archiwum,1,mikucki,2314.chtm)

na licu okładki podpis i dedykacja autora

s. 16

Rok wydania: Kraków, 1929 r. odbito w drukarni związkowej

Format: 24,5 x 17 cm

Oprawa:  oprawa wydawnicza broszurowa

Stan: kompletna i spójna, krawędzie kart z naddarciami, przebarwienia przy wewnętrznej krawędiz grzbietu - bez wpływu na cyztelność, drobna sygnatura na stronie 1, okładka podniszczona z rozdarciami i drobnymi ubytkami oraz dedykacją i sygnaturami na licu

30 inne produkty w tej samej kategorii: