Warszawa w 1794 r. cz. 1 Edward Zygmunt Nowakowski Szwarc 1894 r.

Produkt niedostępny

Używany


100.00 złbrutto

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 10 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 10 punktów które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 5.00 zł.


TytułWarszawa w 1794 r. cz. 1 1894 r.
AutorEdward Zygmunt Nowakowski [ pseud. Bronisław Szwarc ]
Okładkamiękka
Rok wydania1894
WydawnictwoNowa reforma

Warszawa w 1794 r. cz. 1 Edward Zygmunt Nowakowski Szwarc 1894 r.

Warszawa w 1794 r. cz. 1

O autorze : Edward Zygmunt Nowakowski, imię zakonne: Wacław, Używał pseudonimów „Edward z Sulgostowa” i „Bolesław Szwarce” (ur. 19 lipca 1829 w Bobrówce, zm. 9 stycznia 1903 w Krakowie) – polski kapucyn, powstaniec styczniowy, kaznodzieja, historyk. W 1860 wstąpił do zakonu kapucynów w klasztorze w Lubartowie. Wstąpienie do zakonu wynikało z jego ascetycznego usposobienia. W zakonie ślubował post dozgonny. Z chwilą wybuchu powstania styczniowego 1863 będąc klerykiem przyłączył się do działań polskich. Był ważną postacią utrzymania walk na Podolu i Litwie, wypełniając tam misje. Był członkiem Rządu Narodowego na ziemi lubelskiej. W 1864 został aresztowany i został zesłany na Syberię. W trakcie pochodu skazanych na jednym z etapów spotkał swojego brata Karola (artysta malarz), skazanego na ciężkie roboty w kopalniach. Uznając się za zdrowszego i silniejszego fizycznie przekupił strażników z konwoju, dzięki temu zamienił się z bratem i tym samym sam trafił do ciężkich robót w Irkucku i Usoli (brat Karol ostatecznie zmarł w Irkucku). Był też deportowany nad Jezioro Bajkał. Po śmierci Karola wylegitymował się i został zesłany do Tunki – miejsca zsyłki dla duchowieństwa. Łącznie przebywał na zesłaniu osiem lat.Po uwolnieniu z robót aresztanckich był internowany w Odessie. Stamtąd trafił na Wołyń i Podole, potem do Galicji, a później do Poznania.Po kolejnych latach tułaczki przybył do Krakowa i wstąpił do klasztoru kapucynów. 1 lutego 1880 otrzymał sakrament święceń kapłańskich z rąk ks. kard. Albina Dunajewskiego. Od tego czasu pozostawał w Krakowie jako anachoreta i oddawał się pracy literackiej. Był autorem monografii i rozpraw historycznych, dotyczących głównie końca XVIII wieku. Ogłosił szereg prac historycznych.  W listopadzie 1900 w kościele Mariackim udzielił ślubu Lucjanowi Rydlowi i Jadwidze Mikołajczykównie. Do jego kazań nawiązał Stanisław Wyspiański w Wyzwoleniu (w wypowiedziach Kaznodziei) Zmarł 9 stycznia 1903 w Krakowie. (źródło: wikipedia)

s.[2] 272

Rok wydania: Kraków, 1894 r. nakładem wydawnictwa "nowej reformy"

Format: 18,5 x 12,5 cm

Oprawa:  oprawa wydawnicza broszurowa/ brak lica okładki/mozaikowe obcięcia kart

Stan:  kompletna, kart lużne, część kart z postrzępionymi krawędziami, na stronie 16 naddarcie - bez wpływu na czytelność, bez podpisów i podkreśleń, brak przedniej części okładki, tylnia część okładki podniszczona z ubytkami krawędzi i grzbietu

30 inne produkty w tej samej kategorii: