BALICKI Juljusz, MAYKOWSKI Stanisław - Pieśń o Ziemi naszej 1933

Produkt niedostępny

Używany


60.00 złbrutto

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 6 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 6 punktów które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 3.00 zł.


TytułPieśń o Ziemi naszej 1933
AutorBALICKI Juljusz, MAYKOWSKI Stanisław
Okładkamiękka
Rok wydania1933
WydawnictwoZakład Narodowy im. Ossolińskich

BALICKI Juljusz, MAYKOWSKI Stanisław - Pieśń o Ziemi naszej 1933

Pieśń o Ziemi naszej piąty rok nauki języka polskiego w szkołach powszechnych

Juljusz Balicki i Stanisław Maykowski

rysunki Edwarda Bartłomiejczyka i Stanisława Matusiaka

Najstarsze tradycje w wydawaniu podręczników szkolnych miał Zakład
Narodowy im. Ossolińskich, który pod rządami austriackimi posiadał monopol na wydawanie podręczników dla szkół powszechnych Galicji. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę utracił ten przywilej, ale skutecznie przystąpił do walki o utrzymanie swojej pozycji wydawcy literatury szkolnej na cały kraj. Pomysłodawcą przygotowania nowych podręczników szkolnych był Stanisław Łempicki, redaktor naczelny wydawnictw Ossolineum. Ten lwowski profesor zaprosił do współpracy Juliusza Balickiego, swojego przyjaciela, oraz Stanisława Maykowskiego, który słynął z talentu pedagogicznego i był wówczas nauczycielem gimnazjalnym. Nowe książki miały być opracowane ze względu na zainicjowanie prac nad tzw. jędrzejewiczowską reformą oświaty, którą oficjalnie Sejm uchwalił 11 marca 1932 roku. Duet Juliusz Balicki i Stanisław Maykowski nazywany żartobliwie Bal-May stworzyli serię znakomitych podręczników do języka polskiego i potrafili skupić wokół siebie czynnych zawodowo nauczycieli znających potrzeby szkolnictwa polskiego w tym zakresie. (za J.Staroń, "O związkach między archiwami na przykładzie rękopisów Kornela Makuszyńskiego)

Rok wydania: Lwów, 1933 Wydawnictwo Zakładu Narodowego Im. Ossolińskich

s. 292; liczne ilustr. w tekście

Format: 23 x 15,5 cm

Oprawa: wydawnicza broszurowa

Stan: spójna i kompletna, obcy podpis [długopis] oraz pieczątka na stronie tytułowej, na części stron drobne notatki i zaznaczenia [ołówek], część kart z brązowymi przebarwieniami papieru [ bez szkody dla czytelności tekstu i grafik], na wewnętrznej części okładki papierowa wklejka antykwaryczna, okładka [rozwarstwiona] podniszczona z przebarwieniami i naddarciami na krawędziach, grzbiet z ubytkami, na tylnej części okładki drobna obca sygnatura numeryczna [ołówek]

30 inne produkty w tej samej kategorii: