POTOCKI Józef - Notatki myśliwskie z Afryki. Somali [Ilu. STACHIEWICZ] 1897

Używany

Ilość: 1

Ostatnie egzemplarze!

3,000.00 złbrutto

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 300 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 300 punktów które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 150.00 zł.


TytułNotatki myśliwskie z Afryki. Somali [Ilu. STACHIEWICZ] 1897
AutorPOTOCKI Józef
Okładkatwarda
Rok wydania1897
WydawnictwoWarszawa 1897. Gebethner i Wolff

POTOCKI Józef - Notatki myśliwskie z Afryki. Somali [Ilu. STACHIEWICZ] 1897

POTOCKI Józef - Notatki myśliwskie z Afryki. Somali. Illustrował Piotr Stachiewicz.

Zawiera 18 heliograwiur wg rysunków Piotra Stachiewicza, barwny portret autora pędzla Juliana Fałata.

Pierwsze wydanie „Notatek myśliwskich z Afryki. Somali”, opuściło prasy drukarskie w Krakowie w 1897 r. Z poprzednimi tomami cyklu oprócz tematu łączy je niezwykle staranie opracowana szata graficzna autorstwa cenionego ilustratora i malarza Piotra Stachiewicza (1858-1938). Wolumin dzięki temu, należ zaliczać do czołowych osiągnięć dziewiętnastowiecznej polskiej sztuki poligraficznej. Notatki myśliwskie z Afryki. Somali to swoisty diariusz wyprawy łowieckiej z przełomu 1895 i 1896 roku na tereny kontrolowanego wówczas przez Brytyjczyków Somalii, trzech polskich myśliwych. Prócz Potockiego będącego inicjatorem a zarazem organizatorem całego przedsięwzięcia wzięli w niej udział hrabiowie Tomasz Zamoyski z Jabłoni (1861-1935) oraz Jan Grudziński z Osieka (1859-1906). Do głównego portu na somalijskim wybrzeżu, Berbery polscy podróżnicy przybili 15 grudnia 1895 r. zaś opuścili go 1 marca 1896 r. W czasie blisko trzech miesięcy wędrówek po słabo zbadanych obszarach Czarnego Lądu łupem polskich myśliwych padło ok. 190 zwierząt różnych gatunków, wśród których znalazło się: 5 lampartów, 7 lwów, 8 nosorożców oraz 3 słonie.[Małgorzata Śliż recenzja książki Józef Potocki, Notatki myśliwskie z Afryki. Somali, Zysk i S-ka, Poznań 2009]

Józef Mikołaj Potocki (1862-1922) - ziemianin polski, podróżnik, kolekcjoner książek, poseł do rosyjskiej Dumy Państwowej, podkomorzy austriacki. Syn Alfreda Józefa Potockiego i Marii Sanguszko. Studia prawnicze ukończył we Lwowie. Był znany z zamiłowania do polowań. Brał udział w polowaniach na terenie zaboru rosyjskiego, w Afryce oaz Indiach. W swoim majątku w Piszczowie założył zwierzyniec Pilawin, który wykorzystywał w celach myśliwskich jak i naukowych.

I WYDANIE

Rok wydania: Warszawa 1897. Gebethner i Wolff (z drukarni W. L. Anczyca i Spółki w Krakowie)

s. [4], 133, [1], tabl. 19, na końcu rozkładana mapa.

Format: 40 x 31,5 cm

Oprawa: płócienna wydawnicza ozdobna, górne obcięcie kart barwione, grzbiet po renowacji - płótno z zachowanym fragmentem oryginalnej oprawy, wymienione bibułki ochronne ilustracji, zachowane oryginalne wyklejki

Stan: kompletna i spójna, oprawa z przybrudzeniami, przetarciami na krawędziach, 6 k. w tym mapa podklejona, miejscami przybrudzenia kart [bez szkody dla tekstu i ilustracji], miejscami foxing [bez szkody dla tekstu i ilustracji], 8 k. z wypełnieniem [bez szkody dla tekstu i ilustracji], na ostatniej czystej stronie [ślad po bazgrołach].

28 inne produkty w tej samej kategorii: